Fitness

Fitness kelime anlamı olarak ruhsal ve bedensel iyi olmak demektir. Kasların tek tek aletli yada aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Bu sporun vücut geliştirmeden iki farkı bulunur; öncelikle gelişmek için değil sağlık için yapılır.

Ayrıca bir fitness antrenmanında kardiovasküler çalışma (yürümek, koşmak, pedal çevirmek, kürek çekmek gibi kalori harcatan ve zindelik sağlayıcı egzersizler) ağırlık çalışmasıyla birlikte yapılır. Bu nedenle kaslar fazla büyümez, sadece sıkılaşır ve estetik bir görünüm sağlar. Fitness sporu vücutta endorfin, östrojen veya testesteron hormonu salgılanmasını arttırıcı özelliğe sahiptir.

Bu da kişinin kendisini psikolojik olarak daha iyi ve zinde hissetmesini sağlar. Vücudun forma girmesi de özgüveni arttırır. Metobolizmayı hızlandırır. Enerjiyi arttırır. Uykuyu düzenler. Psikolojik iyilişme sağlayarak stresten uzaklaştırır. Daha sağlıklı ve hızlı düşünmeyi sağlar. Kalp ve damar sistemini güçlendirir. Uzun dönemli fitness sporuyla uğraşanların kanser ve kalp krizine yakalanma riski, eskiye kıyasla düşer.