Spordan Sonra Esneme Hareketlerinin Önemi

Spor sonrası esneme egzersizleri yapmak, hem eklem esnekliğini arttırmada hem de hareket kabiliyetini geliştirmede önemli bir rol oynar. Düzenli olarak yapılacak olan bu egzersizler, spor öncesi vücudu efor sarf etmeye hazırlarken, spor sonrasında ise yorulan vücudu dinlendirme ve rahatlatma görevi görür. Eklemler; kıkırdak, tendon, kas, bağ ve kemiklerden oluşur. Kas, elastik bir yapıya sahip olurken kemik ve kasları bağlama görevinde tendonlar rol alır. Vücudun destek yapısında ise en önemli görev, kıkırdak ve kemiklere düşer. Kıkırdaklar, aynı zamanda eklemlerde meydana gelen sürtünmeleri önlemesi açısından büyük önem taşır. Esnetme çalışmalarının önemini anlamak ve egzersizleri doğru şekilde yapmaya özen göstermek için bu yapıların vücutta ne işe yaradıklarını kavramak gerekir.

kale

Spor Sonrası Esneme Hareketleri Nelerdir?

Spor esnasında meydana gelebilecek sakatlanmaların önüne geçmek ve spor aktivitelerinin daha verimli geçmesini sağlamak için kesinlikle esneme hareketleri yapmak gerekir. Spor sırasında kaslarda biriken ve ağır hareketler sonunda ağrılara neden olan laktik asidin dağılması için esneme egzersizleri şart. Kişinin, hem zihnen hem de fiziken spora hazırlanmasında etkili olan bu rahatlatıcı hareketler, egzersizlerin başlangıcında nefes nefese kalma sorununu en aza indirir. İşte spor sonrasında yapabileceğiniz kolay ama etkili esneme hareketleri:

  • Kol Egzersizleri

Destek alabileceğiniz bir yere ayakta, kolunuz açık olacak tutunarak ağırlığınızı karşı yöne verin ve vücudunuzu tutunduğunuz kolunuz ile taşıyın. Kolunuz gergin olarak devam edeceğiniz bu hareket, hem kol hem de göğüs kaslarınızı gevşetir. 15-20 saniye bekleyerek diğer kola geçebilirsiniz. Hareketin en büyük avantajı, özellikle üst bölge çalıştığınız günlerde sakatlanma riskini en aza indirerek daha güvenli spor yapma imkanı sunar. Ayrıca ellerinizi birleştirerek yukarı kaldırabilir ve parmak uçlarınızın üzerine kalkarak esneyebilirsiniz. Bu hareket sayesinde tüm vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

kol

  • Bacak Egzersizleri 

Ayakta sabit bir şekilde durarak kollarınızı yukarı kaldırın ve derin nefes alarak aşağıya eğilip nefesinizi geri verin. Fazla efor sarf ettiğiniz sporlardan sonra bu hareketi uygulayarak nabzınızı ve nefesinizi normale döndürebilirsiniz. Ayrıca spor sonrası yapabileceğiniz diğer egzersizler arasında ise bacaklarınızı açarak ayak bileklerinize doğru eğilmeniz yer alır. Ayakta uygulayacağınız bu hareket sayesinde arka bacak kaslarınızı gererek rahatlatabilirsiniz.

bacak

  • Boyun Egzersizleri

Boynunuzu sağa, sola, geriye ve öne olacak şekilde nazik hareketle çevirebilir ve aynı anda nefesinizi de normal ritmine indirebilirsiniz.

Esneme Hareketleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

– Vücudunuzu esnetmeden önce mutlaka hafif tempolu bir yürüyüş ile ısıtın. Isınma, vücuttaki kan akışını hızlandırarak kasların daha iyi esnemesine yardımcı olur.

– Kaslarınızın gevşediğini hissedene kadar esnetmeye devam edin.

– Hareketleri uygularken çok ani ve hızlı dönüşler yapmamaya dikkat edin.

– Düzenli olarak nefes almayı unutmayın.

– Herhangi bir hareketten sonra ciddi ağrı hissetmeniz durumunda derhal bırakın ve dinlenmeye geçin.

– Hiçbir esneme hareketini unutmamak için ayaklardan başlayarak yukarı doğru tüm vücudunuzu gerdirin.

esneme

Spordan Sonra Yapılan Esneme Hareketlerinin Faydaları 

Spor aktiviteleri sırasında performansınızı arttırarak daha fazla verim almanızı sağlayan esneme hareketleri, aynı zamanda kaslarınızın dinleme süresinin kısalmasına yardımcı olur. Kaslarınızın gerginliğinin azalmasına imkan sunan bu hareketler, günlük hayatınızda daha aktif ve enerjik olmanızı sağlar. Spor sırasında meydana gelebilecek sakatlanma riskini azaltır ve bir sonraki antrenman için daha dinamik olmanıza yardımcı olur. Eklem burkulmalarını önleyen esneme hareketleri, buna ek olarak bel kaslarında spazm olma riskini de azaltır. Esneme egzersizlerinin en büyük avantajı ise antrenman sonrasında özellikle spora yeni başlayanlarda meydana gelen kas ağrılarının daha az hissedilmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir